0
Your Cart
No products in the cart.

KOBİ’ler İçin Mobil Uyumlu Website’nin Önemi: 4 Temel Neden

KOBİ’lerin Neden Mobil Uyumlu Bir Websitesine Sahip Olması Gerektiğinin 4 Nedeni


KOBİ’ler için mobil uyumlu websitesi, bir işletme sitesinin sahip olabileceği başta gelen en önemli özelliklerden birisidir. Mobil cihazların popülerliği nedeniyle, web sitenizin bu cihazlarda kolayca görüntülenebilmesi ve sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin, veya potansiyel müşterilerin, pozitif bir deneyim yaşaması oldukça önemlidir. Aksi takdirde, müşterileriniz ihtiyacı olan bilgiye, ürüne veya sayfaya ulaşmakta bir hayli zorlanırlar. Durum böyle olunca, aradıkları şey her ne olursa olsun, sitenizde o ürün olsa dahi, negatif bir mobil gezinti deneyimi yaşadıkları için muhtemelen sitenizden ayrılıp rakibinizin daha stabil çalışan websitesine geçiş yapacaktır. Bunu önlemek hem çok kolay hem de tamamen sizin elinizde. İşletmeniz İçin Mobil Uyumlu Bir Websitesi’nin 5 Temel Maddeleri adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gelin öncelikle dünyada mobil kullanımla ilgili bazı öne çıkan maddelere değinelim:

  • Bugün dünyada 5,11 milyar kadar mobil kullanıcı var.
  • Negatif bir mobil deneyimden sonra insanların markanızdan satın alma olasılığı %60’ın altında.
  • Akıllı telefon kullanıcılarının %70’i, bir ürün ile ilgili bilgi edindikten sonra ilgili mağazadan bir şeyler satın alıyor.
  • Mobil kullanıcı sayısının 2019 yılının küresel nüfusun % 63,4’üne ulaşması bekleniyor.
  • Gelişmiş bir dijital pazarlama stratejisine sahip işletmelerin %93’ü, 2018’de olması gerekenden fazla bir gelir artışı yaşadı.
  • Mobil, ABD’de dijital reklam harcamalarının %72’sini oluşturmaktadır.
  • Çevrimiçi işlemlerin %40’ından fazlası için mobil cihazlar kullanılıyor.
  • Pazarlamacılar ve reklamverenler bütçelerinin %51’ini mobil reklamlara ayırıyor.

Kaynak: Statista and Hootsuite

KOBİ'ler için mobil uyumlu website işletmeniz için potansiyel müşteri bulmanıza yardımcı olur

Peki bu 4 neden nedir ve niçin bu kadar önemlidir?


Mobile Duyarlı Bir Web Sites, Satış Dostu Bir Web Sitesi Demektir

Yukarıdaki istatistikleri hep birlikte gördük ve artık rahatlıkla insanların zamanlarının çoğunu dizüstü bilgisayarlar yerine cep telefonlarında geçirdikleri sonucuna varabiliriz. Cep telefonları ve diğer mobil aygıtlar, taşıması kolay ve bilgisayarlara göre çok daha ucuzdur. Masaüstü bilgisayarlar ilk piyasaya sürüldüğünde, bütün bu teknolojinin bir kutu içerisine girdiğine inanamayıp bu olağanüstü teknolojiye çabucak adapte olmuştuk. Akabinde hayran kaldığımız bu teknoloji, dizimize koyabileceğimiz bir cihaza dönüştü. Son olarak da avuç içine sığacak, cebimizde taşıyabileceğimiz bir hale büründü.

Amacımız ne olursa olsun, telefonlarımızı bir taksi istemek, yemek, su ve market alışverişi planlamak ve gerçekleştirmek, hatta aklınıza gelebilecek her türlü ürünü online bir şekilde temin edebilmek, bazense tasarlayabilmek gibi birçok teknolojiyi hayatımıza dahil ediyoruz. Teknoloji asla durmuyor ve sürekli ileriye gidiyor. Tren kaçmadan bir an önce işletmeniz için mobile uyumlu websitesi temin edin.!

Potansiyel müşterilerin çoğu, çevrelerindeki en hızlı ve en faydalı hizmeti almak için “yakınımdaki restoranlar“, “yakınımdaki tesisatçılar” gibi ilgilendikleri sektörle ilgili aramalar yapıyorlar. Ve büyük olasılıkla, kolay, kullanışlı ve hızlı olduğu için bu aramayı cep telefonları aracılığıyla yapacaklardır. KOBİ’ler için mobil uyumlu websitesine sahip olmanın yanı sıra, websiteniz üzerinde iyi bir lokal SEO gerçekleştirmek de çok önemlidir.

Web Sitenize Daha Fazla Trafik Çekerek Potansiyel Müşteri Havuzu Yaratır

Statista’ya göre Mart 2021’de, tabletler hariç mobil cihazlar dünya çapında web sayfası görüntülemelerinin yüzde 54’ünden fazlasını oluşturdu. Afrika Kıtası’nda görüntülemelerinin %69’undan fazlası mobil cihazlar aracılığıyla oluşturuldu. Kuzey Amerika’daki web trafiğinin %50,21’ini mobil web trafiği oluşturuyor. Özetle, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, web sitenize trafik oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Ancak web sitenize, ve en nihayetinde işletmenize, trafik oluşturmak için tek çözüm yalnızca bu değil. İyi bir Anahtar Kelime Araştırması, web sitenize organik trafik oluşturmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Daha fazlasını öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz!

KOBİ'ler için mobil uyumlu website işletmeniz için potansiyel müşteri bulmanıza yardımcı olur

Diğer Platformlarda Paylaşım Yapılması Hem Basit Hem De Kolay

Sosyal medyadan önce hayatımızda sadece web siteleri vardı. İnsanlar web sayfalarında geziniyor ve ihtiyaçları olan bütün bilgilere bu şekilde ulaşıyordu. Tüm sosyal medya sitelerinin aslında bir web sitesi olan kendi masaüstü sürümleri olsa bile, insanlar zamanlarını bir trende seyahat ederken, şehirde dolaşırken, çamaşırları beklerken ve hatta sadece uzanırken cep telefonlarında geçirme eğilimindedir.

Herkes internette gördüğü gönderileri diğer insanlarla paylaşmayı sever. İster video ister resim olsun, yemek tarifi şiir, kendin yap kılavuzu ve daha fazlasını içeren herhangi bir şey olabilir. Tüm bunlar sizin kendi işletmeniz olabilir ve işletmenizin web sitesinde veya sosyal platformlarda paylaşılıyor olabilir. Websitenize gelen her bir ziyaretçi kendi kitlesine sizin işletmeniz ilgili içerikler göndermeye ve paylaşmaya devam edecekler. Bu şekilde organik trafik elde edeceksiniz. Organik iyidir. Organik ücretsizdir. Bunu kim istemez ki?

Ürünlerinize İlgi Çekici Bir Bakış İstemez Misiniz?

Ürünlerinizin web sitenizde sergilenmesi önemlidir. Ancak bunları mobil kullanıcılarınız için görünür kılmak daha önemlidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, herkesin dizüstü bilgisayarı malesef yok fakat kuvvetle muhtemel bir cep telefonu var. Mobil cihazlarda gezinmek bilgisayarlara göre her zaman daha kolaydır. Web sitenizde marka görünürlüğünü artırırsanız, ürünlerinizi potansiyel müşterilere başarıyla ulaşacaktır. Ziyaretçilerinize web sitenizi tıkladıkları andan itibaren en iyi deneyimi sunabilmek oldukça önemlidir.

Küçük işletmeler için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, bir ürün veya hizmeti hedef pazara veya hedef kitleye tanıtmanın etkili bir yöntemidir. Sosyal medya cebinizde, bu demek oluyor ki işletmeniz de öyle. İşletmeniz için bir web sitesi oluşturmak bir zorunluluktur, sitenizi mobil uyumlu hale getirmek aslında bir zorunluluktan çok daha fazlasıdır.

Praxis Conversion, deneyimli dijital göçebelerden oluşan bir ekibe sahip yeni nesil bir dijital pazarlama ajansıdır. İşletmenizi pazarlamanın geleneksel ve modern yolları arasında köprü konumundayız. Bunu okuyorsanız, harika bir iş çıkardık demektir. Bu, sizinle çalışmaya motive olmamızı sağlayacak harika bir başlangıç ve sizinle çalışmayı dört gözle bekliyoruz!

Add a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.