0
Your Cart
No products in the cart.

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Büyüsünün Kısa Bir Özeti

Bugünlerde herkes dünya genelinde süregelen birçok dönüşümü sorguluyor. Bu dönüşümler hayatımızın her noktasında ve her alanında gerçekleşmekte. Herkes yeni dünya düzeninden, dijitalleşmiş yaşam tarzlarından ve bunun gibi daha önce duymadığımız olgulardan söz etmeye başladı. Peki bütün bunlar ne demektir? Dijital pazarlama olarak bizlerin ve sizlerin yapması gereken şeyler tam olarak nelerdir, gelin konuya birlikte giriş yapalım.

SEO nedir? SEO uyumlu makale, içerik ve web sitesi ne anlama gelir?
SEO, KOBİ’ler için Dijital Pazarlama’nın bir nevi can damarıdır.

İnsanlar kağıt paraların ortadan kalkacağı, uçan arabaların olduğu ve robotlarla dolu bir bilim-kurgu filmi minvalinde geleceği tasarlıyor kafasında. Ancak hiç kimse bunun gün geçtikçe gerçekleştiği fark edemiyor. İşletmenizde sirkülasyonda olan fiziki para hacmi gün geçtikçe düşüyor. En son ne zaman ATM’den para çekip bu parayı kullandığınızı biliyor musunuz? Bilhassa, global bir pandemi yüzünden çoğumuzun temizlik konusundaki aldığı önlemler bizleri hiç görmediğimiz paralarla alışveriş yapmaya zorladı. Küçük veya orta ölçekli şirketiniz, KOBİ’ler ve bütün herkes tüm bu dijital pazarlama sistemine bir şekilde entegre olmak istiyor.

SEO ile işletme web sitenizin trafiğini arttırın!

İşletmenizi dijitalleştirmek, bu sanal dünyanın ilk adımı olmalı. Tesisat, nakliyat, nalbur, kuaför, manav, market, ve daha sayamadığımız onlarca farklı sektörde bulunan işletmeler… Gerçekten teknolojiye ayak uydurabileceğinizi ve buna hazır olduğunu düşünüyor musunuz?

Çoğu kişi benimle hemfikir ancak nasıl aksiyon alacağını bilmiyor. İşte işletmenizi geleceğe hazırlamanız için bazı ipuçları. En son ne zaman yeni bir telefon almak istediğinizi düşünün. Muhtemelen yeni telefonun özelliklerini tecrübe edebilmek için en yakın telefon satan bir mağazaya gitmişsinizdir.

Ya da bunun aksine, çevrimiçi olarak satın almayı düşünmüş olabilirsiniz. Markanın çevrimiçi mağazasını bile ziyaret etmiş olabilirsiniz, ancak yeni telefonunuzu bizzat gidip mağazadan da alsanız, çevrimiçi olarak da alsanız ilk yaptığınız eylem tüm bunlara olduğunuz yerden mobil telefonunuzla, tabletinizle veya bir bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirmek oldu. Şimdi müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi düşünün. Muhtemelen onlar da aynısını yapacaklar.

İlk olarak, kendimize basit bir soru sormalıyız: SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu‘nun kısaltmasıdır. Aslında İngilizce olan bu kısaltma, evrensel bir hale bürünmüştür.

Düzgün ve profesyonel planlanan bir SEO süreci ile küçük işletmeniz dijital sahnede çok daha adından söz ettirecektir.
SEO, ilk kez duyanlar için kulağa oldukça karışık ve yabancı gelebilir. Dijital pazarlama için sahip olunması gereken, hatta olmazsa olmaz işlemlerden biridir.

SEO, bir web sitesinin Google arama sıralamasını yükseltmenin bir yöntemi anlamına gelir. Doğru şekilde uygulandığında, web sitenizin organik trafiğini iyileştirmenin ve sürekliliği halinde belirli bir periyod içerisinde ilk sayfalarda görünmenizi sağlayacaktır. Web sitenizin, yani işletmenizin, Google aramalarında üçüncü veya dördüncü sayfa değil de ilk sayfada göründüğünü bir hayal edin? Harika bir his değil mi? 🙂

Unutmayın ki, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Google aramalarında ilk sayfalarda dahi sayfa sonunda çıkan sonuçlara bakmayı düşünmezken, ikinci, üçüncü ve diğer sayfaların tıklanma oranı bir hayli düşüktür.

Bir reklam kampanyasına harcadığınız tüm zaman ve para artık web sitenizin performansını iyileştirmek için kullanılabilir. SEO, web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü iyileştirmenin harika bir yoludur. Reklam yolu ile de Google’da en üstte çıkabilirsiniz. Ancak bu ekonomik anlamda işletmeniz için bir dezavantaj olacaktır. Hele ki büyük firmalarla yarışıyorsanız, bu daha da büyük bir yük olabilir. Bu yüzden düzgün uygulanmış bir SEO işlemi, sizi hem organik trafikle hem de ücretsiz bir şekilde Google’da ilk sıralara getirecek.

Web sitenizin çevrimiçi görünürlüğünü iyileştirmenin birkaç faktörü vardır.

SEO, bir web sitesinin organik arama motoru sıralamasını iyileştirmenin bir yöntemidir.

Genel olarak SEO Nedir? Bir web sitesinin içeriğini arama sonuçlarında daha yüksek görünecek şekilde iyileştirme yöntemidir.

Peki ya SEO nasıl çalışır? SEO temelinde bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü artırarak çalışır. Bunları yaparken kullanmanız gerken birçok farklı yöntem ve uygulama mevcut. SEO İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? En İyi Anahtar Kelime Bulma Uygulamaları adlı makalede bir Arama Motoru Optimizasyonu için gereken ilk adımı öğrenebilirsiniz.

Duş alırken aklından geçen şeyler çoğu zaman çok can alıcı ve belki de harika bir girişimcilik içerebiliyor. Öyle değil mi? Doğru cevabı bilmediğiniz, en tuhaf olabilecek soruları kendinize yöneltiyorsunuz. Peki bu sorulara cevap bulmak istediğinizde yaptığımız ilk işlerden birisi nedir? Google’a sormak! İnternet yokken insanların bilgiye ulaşması zordu. İnternet hayatımıza girdikten sonra, her gün çok hızlı bir şekilde gelişmeye, farklı algoritmalar ve metodlar ortaya çıkmaya devam etti.

Sosyal medya platformlarında veya günlük sohbet sırasında sadece gençler değil yetişkinler de bu değişime ayak uydurmaya başladı: Bilmiyorum, Google Amca’ya sor! Bu tabiri çoğu zaman bir şekilde hayatınızın bir anında kesinlikle duymuş olmalısınız. Bu şartlar altında, insanlar arızalı muslukları için bir tesisatçıya ihtiyaç duyduklarında, hayallerindeki evi satın almak istediklerinde ya da harika bir pizza için karınları zil çaldığında, yaptıkları tek şey var; Telefonu/Tableti/Laptop’u kapmak, sonra da Google’lamak!

SEO Nedir? SEO uygun bir şekilde uygulandığında potansiyel müşterileri işletmenize çeker.
1 Lira bile kazancınız için önemli değil mi? SEO’da işletmeniz için aslında o kadar önemli.

Tabii ki ilgili eylem için uygulamadan da yardım alıp, bir market, yemek siparişi veya başka hizmetler veren şirketlerin uygulamalarını telefonlarımıza indiriyoruz. Peki ya bu uygulamalara nasıl rastlıyoruz? Kullandığımız sosyal medyada, Google’a “Acıktım!, yanımdaki restoranlar, tantunici” yazdığınızda, doğru uygulanmış bir SEO sayesinde gerçekleşiyor hepsi.

Bu konuyla ilgili Mobil Uygulamaların, Mobil kullanımının da önemine değinmiş olduk. Bu konuyla ilgili Küçük İşletmeler için Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Oluşturulur? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Praxis Conversion, deneyimli dijital göçebelerden oluşan bir ekibe sahip yeni nesil bir dijital pazarlama ajansıdır. İşletmenizi pazarlamanın geleneksel ve modern yolları arasında köprü konumundayız. Bunu okuyorsanız, harika bir iş çıkardık demektir. Bu, sizinle çalışmaya motive olmamızı sağlayacak harika bir başlangıç ve sizinle çalışmayı dört gözle bekliyoruz!

Add a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.