0
Your Cart
No products in the cart.

SEO İçin Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? En İyi Anahtar Kelime Bulma Uygulamaları

SEO için anahtar kelimeleri araştırırken, en iyi sonuçları elde etmek için bazı anahtar kelime bulma uygulamalarını kullanmanız gerekebilir. En yaygın olanlar arasında Ahrefs, Semrush, Moz, Google Trends, Google Öneriler, Google Otomatik Tamamlayıcı gibi platformlar bulunuyor. Bu anahtar kelime analiz uygulamaları, rakiplerinizin farkında olmadığı, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Anahtar kelimeleri nasıl araştıracağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

SEO‘nun, yani Arama Motoru Optimizasyonunun, ilk adımı sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeleri bulmaktır. Sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeleri belirleyebilmek ve bu kelimeleri web sitenizde uygulayabilmek en önemli husustur. Anahtar kelimeleri bulmak için birçok strateji var. Bulunduğunuz sektör ve sitenizin kullanım amacına göre, bu anahtar kelimeleri bulmanın en iyi yollarından biri, aşağıdaki araştırma araçlarını kullanmaktır. Bu anahtar kelime bulma uygulamaları, belirli bir anahtar kelime kümesi için arama trafiğini bulmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki anahtar kelime araştırması tek sefer yapılan bir eylem değildir. Sürekliliği olmadığı sürece hiçbir işe yaramayacaktır.

arama motoru optimizasyonu sitenize müşteri çekmek için kilit bir konudur

Aranma olasılığı yüksek anahtar kelimeleri bilmek yararlı olsa da, sitenize özgü anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı bilmek de önemlidir. Bunu yapmak için Ahrefs, Semrush veya Moz gibi bir anahtar kelime bulma uygulamalarını deneyebilirsiniz. Araştırma anahtar kelime yolculuğunuzun başlangıcı budur.

Ahrefs’in kullanımı ücretsiz değildir. Ancak size anahtar kelime bulma süreciniz üzerinde kontrolü ele almanızı sağlar. İyi haber şu ki, Ahrefs’in Web Yöneticisi Araçları adlı ücretsiz bir sürümü vardır. Bu faydalı uygulamayı kullanmak için yapmanız gereken şey web sitenize sahip olduğunuzu doğrulamaktır. Hizmetlerini kullanmak için ise aylık kredi satın almanız gerekecektir.

Ahrefs’te kullanabileceğiniz bazı faydalı araçlar:

Site Gezgini, web sitenize hangi bağlantıların ulaştığından, herhangi bir web sitesini tamamıyla analiz etmeye kadar her şeyi bulmanıza yardımcı olur.

Anahtar Kelime Gezgini, işletmeniz ve hedef kitleniz ile alakalı anahtar kelimeleri keşfetmek için bir numaralı yardımcınız olacaktır.

Site Denetimi, bir web sitesinde denetim yapmanıza yardımcı olur. Bir web sitesi denetimi, bir sayfayla ilgili tüm ayrıntıları baştan aşağı bilmek için önemlidir.

Diğer anahtar kelime bulma uygulamamız ise Semrush:

Semrush, yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime bulma uygulamalarına benzer şekilde çalışıyor. Semrush’ın hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri var. Ücretsiz bir hesapta, araçlarının çoğuna erişebilirsiniz, ancak tüm özelliklerden faydalanmak ve diğer araçları kullanmak için ücretli sürüme geçmeniz gerekecek. Semrush, piyasadaki en etkili anahtar kelime bulma araçlarından biri. Semrush’ta kullanabileceğiniz uygulamalar kısaca şunlar:

Anahtar Kelime Analizi, Site İçi SEO, Rakip Analizi, İçerik Pazarlama ve daha fazlası. İçerik Pazarlama servisleri sayesinde, ne hakkında içerik yazmanız gerektiğini düşünmek için zaman kaybetmenize gerek yok. Rakip Analizi ayrıca rakiplerinizin ne yaptığına dair derin bir analiz yapmanıza yardımcı olur ve size hızlı ve buna göre aksiyon alma fırsatı verir.

Şimdi ise sırada MOZ.com var:

Daha önce SEOMoz olarak bilinen Moz, piyasadaki en eski ve en tanınmış platformlardan biridir. Ücretsiz sürüme kaydolursanız, Medium plana da ücretsiz erişim sağlayabilirsiniz.

Medium planda 10 Arama Çalışması gerçekleştirebilir ve ayrıca Anahtar Kelime Gezgini, Bağlantı Gezgini, Çevrimiçi Varlığı Kontrol Etme ve SEO Metrikleri dahil olmak üzere Moz araştırma araçlarına da erişebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, piyasada bahsedebileceğimiz en iyi 3 anahtar kelime bulma uygulaması var. Elbette, anahtar kelime araştırmanıza devam edebileceğiniz tonlarca başka platform da var. Ancak bu üçü her zaman listelerin en üst sıralarında olacak. Karşılaştırmaya gelecek olursak, fiyatlarına ve kullanım kolaylıklarına bakarak başlayabiliriz.

  • Ahrefs, diğerleri arasında kullanımı en kolay olanı olabilir. Ahrefs’in başlangıç planı ayda 99 dolardan başlar ve en pahalı plan aylık 999 dolardır.
  • Semrush, büyük bir esneklik ve daha fazla özellik sunar. Semrush’ın temel planı ayda 119 dolardan başlar ve en pahalı plan aylık 449 dolar talep etmekte.
  • Moz bu üçü arasındaki en eski ama en nadidesi olabilir. Profesyonel SEO hizmeti ve web sitelerinde belirli bir analiz yapma şansı sağlar. Moz’ın temel planı ayda 99 dolardan başlar ve en pahalı plan ayda 599 dolardır.

Yukarıda incelediğimiz platformların dışında, Google AdWords Anahtar Kelime Aracı, bir anahtar kelime girmenize ve Google’da her ay kaç arama ürettiğini görmenize olanak sağladığından, anahtar kelime araştırmanıza başlamak için mantıklı bir seçim olacaktır. Google Öneriler, Google Otomatik Tamamlama ve seçilmiş listeler, popüler arama terimleriyle değil işletmenizle ilgili anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Google AdWords, reklamverenlerin Google kullanan kişilere reklam göstermesini sağlayan bir Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklam hizmetidir. Hizmet, reklamverenlere reklamlarını Google’ın arama sonuçları sayfalarında, diğer şirketlerin web sitelerinde ve kendi sitelerinde göstermeleri için birçok yol sunar. Reklamverenler, yalnızca birisi reklamı tıkladığında ödeme yapar. Dört farklı reklam vardır: metin, bağlantılar, resimler ve videolar.

Anahtar Kelime Bulma Uygulamaları işi yerinizin arama listelerinde görünürlüğünüzü arttırarak potansiyel müşteri elde etmenizi sağlar.

Praxis Conversion, deneyimli dijital göçebelerden oluşan bir ekibe sahip yeni nesil bir dijital pazarlama ajansıdır. İşletmenizi pazarlamanın geleneksel ve modern yolları arasında köprü konumundayız. Bunu okuyorsanız, harika bir iş çıkardık demektir. Bu, sizinle çalışmaya motive olmamızı sağlayacak harika bir başlangıç ve sizinle çalışmayı dört gözle bekliyoruz!

Add a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.